Chicken Wings & Aveleda Loureiro

Chicken Wings & Aveleda Loureiro

Food & Wine Pairings

Zbuloni çiftimin më ekzotik për këtë verë: Chicken Wings & Aveleda Loureiro.

Po ndajmë me ju recetën e krahëve të pulës, perfekte për tu shoqëruar me verën e bardhë Loureiro. Për të bërë këtë recetë, ju duhet:

4 persona | 1 orë

PËRBËRËSIT:

1 kg krahë pule
2 lugë supe hudhër pluhur
2 lugë supe me kripë të imët
1 lugë çaji me piper të zi
1 majë pluhur djegës
1 lugë supe me paprika të tymosur
40 g miell
2 lugë supe me qepë të freskët
1 spec djegës i kuq pa fara
1 copë xhenxhefil të freskët
1 limon jeshil

PËRGATITJA:

Pritini krahët në 3 pjesë dhe hidhni skajet. Vendosni në një tas hudhrën, kripën, piperin, paprikën, miellin dhe rregulloni krahët që të jenë në krye. Kthejini dhe rrotullojini në mënyrë që të gjitha krahët të jenë mirë të mbuluara. Ftoheni në frigorifer për 30 minuta. Vendosni krahët në një enë të veshur me letër për pjekje, të ndara nga njëra -tjetra dhe të vënë në një furrë të parangrohur në 200 gradë për rreth 25 minuta. I kthejmë dhe i pjekim për 10 minuta të tjera derisa të skuqen mirë. Hiqini nga furra, spërkateni me qepë të kuqe, djegës dhe xhenxhefilin e copëtuar dhe shërbejeni me salcë Barbecue
Çiftojeni këtë pjatë të shijshme me Aveleda Loureiro nga dyqani jonë.

Shijoje!
Kthehu te blog