Midhje me Domate & Aveleda Fonte

Midhje me Domate & Aveleda Fonte

Food & Wine Pairings

Zbuloni çiftimin më ekzotik për këtë verë: MIDHJE ME DOMATE, CHORIZO & Aveleda Fonte.

Po ndajmë me ju recetën e krahëve të pulës, perfekte për tu shoqëruar me verën e bardhë Fonte Vinho Verde. Për të bërë këtë recetë, ju duhet:

4 persona | 15 min

PËRBËRËSIT:

3 lugë supë me vaj
4 thelpinj hudhër
1⁄2 sallam viçi
1 kg midhje Kripë dhe piper i zi
1 lëng limoni
10 këmbë koriandër
2 domate të pjekura
PËRGATITJA:
Ngrohni një tigan me vaj ulliri, hudhër të prerë në feta të holla dhe sallamin e vici të prerë në kubikë. Lëreni në tigan derisa të marrin ngjyrë kafe. Shtoni midhjet, kripën, piperin dhe spërkas me lëng limoni. Mbështilleni, mbuloni me leckë dhe gatuajeni në nxehtësi të lartë për 5 minuta. Shtoni koriandër të copëtuar dhe domate në kube dhe përzieni. Shërbejeni me bukë të thekur në vaj.

Çiftojeni këtë pjatë të shijshme me Aveleda Fonte Vinho Verde nga dyqani jonë.

Shijoje!
Kthehu te blog