MOUSSE ME MJEDËR DHE ARRË KOKOSI

MOUSSE ME MJEDËR DHE ARRË KOKOSI

Food & Wine Pairings

Zbuloni çiftimin më ekzotik për këtë fund vere: Mousse me Mjedër dhe Arrë Kokosi & Aveleda Fonte Rose.

Po ndajmë me ju recetën vegjetariane Mousse me Mjedër dhe Arrë Kokosi, perfekte për tu shoqëruar me verën e Rosé Fonte. Për të bërë këtë recetë, ju duhet:

4 persona | 30 min

PËRBËRËSIT:

5 fletë xhelatinë

300 g mjedër

4 vezë

120 g sheqer

150 ml ajkë të rrahur

60 g kokos të grirë

PËRGATITJA:
Vendosni fletët e xhelatinës në një tas me ujë të ftohtë dhe lihen për 5 minuta. Kullojeni mirë dhe silleni në mikrovalë të shkrihet. Bluajini mjedrat derisa të bëhet një pure homogjene dhe kaloni nëpër një sitë të imët për të hequr farat. Ndani të verdhat nga të bardhat dhe rrihni të verdhat me sheqer në një tas derisa të merrni një krem me gëzof dhe të bardhë. Shtoni purenë e mjedrës dhe xhelatinën e shkrirë dhe rrihni derisa gjithçka të përzihet mirë. Shtoni ajkën e rrahur dhe më pas të bardhat e rrahura në një masë shumë të fortë dhe të miksuar, pak nga pak, me shumë kujdes. Shtoni kokosin e grirë dhe përziejeni lehtë. Shpërndani mousin në tasa dhe ftoheni derisa të ashpërsohen. Dekoroni me mjedër dhe kokos dhe shërbejeni të ftohtë.
Çiftojeni këtë pjatë të shijshme me Aveleda Fonte Rosé nga dyqani jonë.

Shijoje!
Kthehu te blog