Verërat më të mira për t’u çiftuar me pjatat italiane

Verërat më të mira për t’u çiftuar me pjatat italiane

Ka një arsye që ushqimi dhe vera italiane të shkojnë së bashku; kombinimi i bukur i kuzhinës së pasur, të mbushur me shije dhe vera e vjetër dhe të butë krijojnë një përvojë ngrënieje që nuk mund të mposhtet. Pavarësisht nëse po dëshironi pica, ushqim deti, ose një pjatë pasta, vera e duhur mund të bëjë të gjithë ndryshimin në bërjen e vaktit tuaj thjesht të mahnitshëm.
 
Pinot Grigio
Nëse po pini një pjatë klasike pesto, atëherë bashkojeni atë me një verë klasike. Pinot grigio është i njohur për aromën e tij të fortë por të thjeshtë dhe është një verë e bardhë që do të sjellë hijeshinë e pestos.
 
Primitivo
Sa më e pasur salca e kuqe të keni në pjatën tuaj me pasta ose pica, aq më e butë dhe e guximshme dëshironi të jetë vera juaj e kuqe. Një zgjedhje e shkëlqyeshme është Primitivo, e cila jo vetëm që përputhet me tonet e pasura të një shënimi salcë pastash të buta, por shton edhe shijen e vetë në pjatë. Primitivo është një zgjedhje e shkëlqyeshme për çiftimin me pjata me bazë mishi gjithashtu, të tilla si qofte italiane ose një pjatë me mish derri të butë.
 
Chianti
Chianti është mbase një nga verërat më të njohura për t’u shoqëruar me pjatat italiane. Chianti është një verë e kuqe shumë e thatë që shkon më mirë me një pjatë djathi ose një sallatë të lehtë, megjithëse mund ta bashkoni me çdo vakt për një përvojë të vërtetë të kuzhinës italiane.
 
Chardonnay
Çdo pjatë kremoze italiane kërkon një Chardonnay flirtues. Bashkoni Chardonnay me çdo kuzhinë që kërkon një mish më të lehtë, të tilla si mish pule ose prodhime deti. Chardonnay është gjithashtu një verë e shkëlqyeshme për të zgjedhur nëse nuk e konsideroni veten një entuziast të verës, pasi chardonnay ka një aromë të këndshme që nuk do të mbingarkojë shije tuaj.
 
Pinot Grigio
Pjatat me prodhime deti kërkojnë një verë me shije frutash që shpërthen në dardhë, mollë dhe esenca të tjera të lehta. Pinot grigio përshtatet më së miri me pjata si karkaleca, gaforreve, modhje ose kallamar.
Kthehu te blog