Aveleda Fonte Rosé

Aveleda Fonte Rosé

Tregtari
Vreshta
Çmimi i rregullt
Lek 1,500
Çmimi i zbritur
Lek 1,500
Çmimi i rregullt
Lek 0
E shitur
Çmimi i njësisë
per 
Taksa e përfshirë Dërgesa llogaritet në arkë.

  Viti 2020

  Rajoni: Vinho Verde, Portugali

  Rrushi: Loureiro, Alvarinho

  Volumi i alkolit: 10.5%

  Temperatura e servires: 8/10°C

  Çiftimi i ushqimit: Vere ideale per tu kombinuar me antipasta, rizoto ose elmbelsira si "cheesecake". *Sugjerohet të ftohet rreth 15-20 minuta përpara se të shërbehet*

Degustimi: Aveleda Fonte Rose ka një profil tipik rozë nga rajoni i verës Vinho Verde. Korrja e natës lejon që rrushi të ruajë freskinë e tij dhe, si pasojë, të ruajë vetitë e tij aromatike. Kjo rozë bëhet duke përdorur metodën e shtypjes së drejtpërdrejtë: kur mbërrin në qendrën e vinifikimit, rrushi shtypet drejtpërdrejt në presione të ulëta për të shmangur kontaktin me lëkurën.