Kalo te detajet e produktit
1 nga 1

Vreshta

Petrolo - Galatrona 2020

Petrolo - Galatrona 2020

Çmimi normal Lek 20,000 ALL
Çmimi normal Çmimi me zbritje Lek 20,000 ALL
Zbritje Mbaruar
Taksa e përfshirë. Shipping llogaritur në arkë.

   Viti: 2020

  Rajoni: Toskane, Itali

  Rrushi: 100% Sangiovese

  Volumi i alkolit: 13.5%

  Temperatura e servires: 16 - 18°C

Çmimet: 

Robert Parker 96 pike
James Suckling 97 pike

 Degustimi: Petrolo 2020 Galatrona është një shprehje e pastër e Merlot-it organik dhe verës kryesore të pronës. Ajo u krijua për herë të parë në 1994 kur lindi fëmija i dytë i Luca Sanjust, Lucia. Pavarësisht vapës së verës që u bë sfidë për prodhuesit e verës në shumë cepa të Toskanës, Galatrona tregon rezultate të shkëlqyera në vitin 2020. Vreshti ndodhet në një pozicion të freskët dhe me pyll të dendur pothuajse saktësisht midis Firences, Arezzo-s dhe Sienës. Vjelja ka një cilësi klasike me një buqetë delikate që rritet në intensitet ndërsa vera hapet në gotë. Aromat e qershisë, bajameve të thekura dhe mentes së thatë nxisin një përfundim të gjatë dhe shumë elegant. Taninet e lisit janë të buta dhe të ëmbla, dhe vera krenohet me shije të qëndrueshme

 *Sugjerohet te hapet 60 - 120 min para se te sherbehet*

 

Shikoni detajet e plota